а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ограниченост

мн. ограничености
Вид збор: Именка, женски род
1. Состојба на тоа што е ограничено; недоволност, нецелосност.
Англиски: limitation Албански: kufizim
Примери:
Временска ограниченост.
Ова истражување има и предности и ограничености.
2. Особина на тој што е ограничен.
Англиски: limitation Албански: kufizim
Примери:
Тој живееше во својот свет на ограниченост и незнаење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи