а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оградува

(се) оградуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. огради
Албански: gardhoj, distancoj
2. Се наоѓа околу, покрај нешто.
Англиски: demarcate Албански: rrethekon
Примери:
Карпести камења ја оградуваат патеката од двете страни.
Високи тополи го оградуваа полето.
Изведенки
оградување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи