а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оградиса

оградисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се разболе тешко од нагазување на лошо место според народното верување, таму каде што одат самовилите или таму каде што ги чуваат нивните деца.
Употреба: Митологија
Примери:
Се плашеше дека ќе оградиса ако помине под стреата ноќна време.
Изведенки
1. оградисува несв.
оградисуваат
2. оградисување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи