а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ограбувач

мн. ограбувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што ограбува, што врши грабеж.
Англиски: robber
Употреба: Правда
Примери:
Ограбувачите го опустошија селото.
Изведенки
ограбувачки прид.
ограбувачкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи