а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огорчи

огорчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Осети горчлив вкус.
Албански: pezmatoj
Примери:
Оревот што го пробав, ме огорчи.
2. Направи нешто да биде горчливо, да има горчлив вкус.
Албански: pezmatoj
Примери:
Ја огорчив руската салата со горчливите краставички.
3. Налути, навреди некого.
Англиски: embitter Албански: hidhëroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го огорчи нејзината постапка.
Ме огорчија твоите зборови.
4. (се огорчи) Осети горчлив вкус.
Албански: pezmatoj
Примери:
Ги пробав младите ореви и се огорчив.
5. (се огорчи) се налути, се навреди
Англиски: insult Албански: hidhëroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се огорчи од нивното однесување.
Изведенки
1. огорчува несв.
(се) огорчуваа
2. огорчување ср.
мн. огорчувања
глаг. им.
Пример: Не можеше да ги сокрие своите јадови и огорчувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи