а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огорчен

огорчениот
Вид збор: Придавка
1. Што е бесен, гневен, лут, навреден од некого или од нешто.
Англиски: embittered
Примери:
Тој беше огорчен од загубата на жената.
Огорчен човек.
Огорчен во душата.
2. Што е жесток, упорен.
Англиски: fierce
Примери:
Огорчен непријател.
Огорчена борба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи