а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огорчено

Вид збор: Прилог
1. На огорчен начин, бесно, гневно, луто.
Англиски: bitterly
Примери:
Зборуваше огорчено.
2. жестоко, упорно
Англиски: fiercely
Примери:
Се бореа огорчено до последните сили.
Изведенки
огорченост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи