а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огологази

огологазат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разголи некого, покаже нечиј газ.
Англиски: undress Албански: xhvesh
Употреба: Разговорно
Примери:
Мајката го огологази детето и го изми во реката.
2. (се огологази) Се разголи покажувајќи го газот.
Албански: tregoj prapanicën
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој се огологази мислејќи дека е сам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи