а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оголи

оголат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да биде гол, соблече, открие до голо; разголи.
Англиски: undress Албански: zhvesh
Примери:
Девојката ги оголи рамениците.
Детето ги оголи колената и влезе во вода.
2. Направи да биде гол (без лисја, без кора, без влакна)
Англиски: peel Албански: rrjep
Примери:
Тој скина гранче и го оголи со ножето.
Берберот му го оголи вратот.
Сушата го оголи полето.
3. Стане гол, остане без лисја, без влакна и сл.
Англиски: bare Албански: zhveshur
Употреба: Преносно значење
Примери:
Шумата оголе.
Дрвјата оголеа од силниот ветер.
Главата му оголе од грижи.
4. Ограби, опљачка некого; земе, одземе некому нешто (пари, имот) обично на недозволен начин.
Англиски: rob Албански: plaçkit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Вчера ме оголија на коцка.
Крадците сѐ ни зедоа, нѐ оголија.
5. Остави некого без средства за живот; осиромаши некого.
Англиски: strip Албански: varfëroj
Примери:
Војната го оголи народот.
6. Стане сиромашен, осиромаши, остане без нешто неопходно.
Албански: varfër
Примери:
Тој сосема оголе коцкајќи се.
Одамна не сум купила ништо за носење, оголев веќе.
7. (се оголи) Стане гол, се разголи.
Англиски: bare Албански: zhvesh
Примери:
Тој се оголи до половината и почна да копа.
Изведенки
1. оголува несв.
(се) оголуваат
2. оголување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи