а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оговара

оговараат
Вид збор: Глагол, несвршен
озборува
Англиски: gossip Српски: оговара
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Вистинскиот театар се намирисува уште во театарските бифиња пред да почне првата проба, кога се прераскажува текстот и се оговара поделбата на улогите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи