а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огнострелен

огнострелниот
Вид збор: Придавка
1. За оружје - што стрела, што овозможува стрелање.
Примери:
Огнострелно оружје.
2. Што е направен од такво оружје.
Примери:
Огнострелна рана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи