а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огноопасен

огноопасна
Вид збор: Придавка
Што е лесно запалив, опасно во близина на оган.
Англиски: flammable Албански: i ndezshëm
Употреба: Нестандарден збор , Физика
Примери:
Огноопасни материи се транспортираат во специјални возила.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи