а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огномет

мн. огномети
Вид збор: Именка, машки род
Исфрлање од ракети што се распрскуваат во разнобојна светлина на ноќното небо при прослави или празници.
Англиски: firework
Примери:
новогодишен огномет
FlexiMac
 менување на македонски глаголи