а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огничав

огничавиот
Вид збор: Придавка
Што има огница, што е болен од огница.
Примери:
Огничаво дете.
Изведенки
огничавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи