а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огница

мн. огници
Вид збор: Именка, женски род
Треска, висока телесна температура.
Англиски: fever
Употреба: Медицина
Примери:
Таа трепереше во огница и бладаше.
Лицето му беше вцрвенето од огница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи