а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огнило

мн. огнила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 21355
Парче челик со кое се удира во кремен и се предизвикуваат искри.
Примери:
Од џебот извади огнило, кремен и трат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи