а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огнаси

огнасат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да стане гнасно, извалка нешто.
Англиски: dirty Албански: ndyj, fëlliq
Примери:
Старецот ја огнаси брадата јадејќи.
2. (се огнаси) се извалка
Англиски: dirty Албански: ndyj, fëlliq
Примери:
Детето се огнаси играјќи си со кучето.
3. (се огнаси) Се згнаси од нешто, осети гнасење.
Англиски: disgust Албански: indinjoj
Примери:
Се огнаси од нејзиниот лошотилак.
Изведенки
1. огнасува несв.
(се) огнасуваат
2. огнасување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи