а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огнар

мн. огнари
Вид збор: Именка, машки род
Работник што го одржува огнот на парен котел, локомотива и сл.
Англиски: stoker
Примери:
Огнарот се почесто фрлаше дрва во огнот и ја забрзуваше локомотивата.
Изведенки
огнарски прид.
огнарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи