а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оглуши

оглушат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Престане да слуша за момент, за определено време.
Англиски: deafen Албански: shurdhoj
Примери:
Војникот оглуши од експлозијата на бомбата.
2. Направи некој да не слуша за момент, за определено време.
Англиски: deafen Албански: shurdhoj
Примери:
Децата ја оглушија старицата со викањето и трескањето.
3. (се оглуши) Се направи глув, се направи дека не слуша, не послуша некого намерно.
Албански: bëhem shurdh
Примери:
Тој се оглуши на нашата молба.
Одборот се оглуши на моите предупредувања.
Изведенки
1. оглушува несв.
(се) оглушуваат
2. оглушување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи