а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оглупави

оглупават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане глупав.
Англиски: become stupid Албански: bëhet torollak
Примери:
Тој оглупаве откако се заљуби.
2. Направи некого глупав.
Албански: bën budalla
Примери:
Таа го оглупави детето држејќи го затворено дома.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи