а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оглуви

оглуват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане глув, го изгуби слухот.
Англиски: go deaf Албански: shurdhohem
Примери:
Тој оглувел од силната експлозија.
Од големото бучење на машините оглувеа неколку работници.
2. Направи некој да стане глув, да го изгуби слухот.
Англиски: deafen Албански: shurdhoj
Примери:
Тој го оглуви детето тепајќи го по глава.
3. оглуши
Англиски: deafen Албански: shurdhoj
Примери:
Не викај толку, ме оглуви.
Изведенки
1. оглувува несв.
оглувуваат
2. оглувување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи