а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оглода

оглодаат
Вид збор: Глагол, свршен
Изгризе, изеде нешто да крај со глодање.
Англиски: gnaw
Примери:
Месото беше толку вкусношто ги оглодавме и коските.
Глувците ја оглодаа кората на црешата во дворот.
Изведенки
1. оглодува несв.
оглодуваат
2. оглодување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи