а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огледник

мн. огледници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што ја гледа девојката што е за мажење.
Англиски: go-between
Употреба: Архаизам
Изведенки
огледница ж.
мн. огледници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи