а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огледало

мн. огледала
Вид збор: Именка, среден род
1. Мазна, блескава површина, обично од стакло, покриена со амалгам од едната страна во која се образуваат лицата и предметите што се наоѓаат пред неа.
Англиски: mirror Албански: pasqyrë
Примери:
Застана пред огледалото.
ѕидно огледало, овално огледало
2. слика, одраз
Англиски: reflection Албански: pasqyrë, reflektim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Очите се огледало на душата.
Настанот е огледало на состојбата во македонската музика.
Изведенки
огледалце ср.
мн. огледалца
FlexiMac
 менување на македонски глаголи