а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огладни

огладнат; огладни, огладнете; огладнев, огладнеа; огладнел; огладнет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18651
Стане гладен.
Англиски: get hungry Албански: untoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Денес многу огладнев.
Децата огладнеа од многу играње.
Изведенки
1. огладнува несв.
огладнуваат
2. огладнување ср.
глаг. им.