а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оглав

мн. оглави
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11065
1. огламник
Англиски: bridle Албански: fre, kapistër, kërpesh
Примери:
Го испушти оглавот од коњот.
2. свршувачка
Англиски: marriage Албански: fejesë
Употреба: Дијалектен збор