а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овца

мн. овци
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1080
1. Домашно животно, преживар, што дава волна, млеко и месо.
Латински: Ovis aries Англиски: sheep Албански: dele
Употреба: Зоологија
Примери:
Блее како овца.
Стадо овци.
Ги истера овците на пасење.
2. Лице што е многу мирно, кротко, наивно.
Англиски: sheep Албански: dele
Употреба: Иронично , Преносно значење
Примери:
Ме гледа како овца.
Изрази
Заблудена овца - тој што тргнал по лош пат.
Црна овца (во бело стадо) - тој што се изделува од групата, што се разликува по лошо од другите.
Црна овца (во бело стадо) - тој што има лош карактер, лошо однеcување.
Од една овца две кожи сака - наеднаш сака да направи две работи.
Му ги оставил овците на волкот да ги варди - даде нешто на чување кај некого што не е способен за тоа.
Волкот и од броените овци јаде - тој што краде, краде се.
Која овца се дели од стадото, волкот ја јаде - тој што се дели од другите, ќе настрада.
Кој се прави овца, волкот го јаде - тој што е многу добар, лошо ќе помине, ќе настрада.
И волкот сит и овците на број - сите се задоволни.
Не ми (ти, му...) се сите овци на број - нешто не е во ред со него.
Ако си овца, секој ќе те стрижи - ако cи глупав, секој ќе те искористува.
Изведенки
овчичка ж.
мн. овчички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК