а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овулира

овулираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 41809
Создава јајцеви клетки или ги исфрла од јајниците.
Англиски: ovulate
Употреба: Медицина
Примери:
Овулира секои три недели.
Изведенки
овулирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК