а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оврши

овршат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31239
Заврши со вршење, со вршидба на жито.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Вчера го овршивме сето жито.
Изведенки
1. овршува несв.
овршуваат
2. овршување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК