а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овргали

овргалат
Вид збор: Глагол, свршен
За очи, поглед - впери, насочи кон некого или кон нешто.
Примери:
Таа ги овргали очите право во него.
Тој го овргали погледот во жените.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи