а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овој

мн. овие
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8132
Тој што се посочува.
Англиски: this Албански: ky
Примери:
Овој сака едно, оној друго.
Полошо од ова нема.
Дај пари за ова, дај за она!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК