а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овој

овие
Вид збор: Заменка
Ранг: 380
1. Показна заменка со која говорителот го определува лицето или предметот што е во негова непосредна просторна или временска близина.
Англиски: this
Примери:
овој човек, овој стол, овој град, овој пат, овој ден
оваа книга, оваа недела
ова дете, ова лето
2. За потсилување на зборот кон кој се однесува (обично со сопствени имиња).
Англиски: this
Примери:
Ја гледам оваа газдарицава, стара е, ама уште се држи.
Овој Сандре многу пие.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК