а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овошје

мн. овошја
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3809
Плодови од овошни растенија што служат за исхрана.
Англиски: fruit Албански: pemë, frutë
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
сушено овошје
јужно овошје
Овде успеваат различни видови овошја.
Изрази
Забрането овошје - нешто што е недозволено и искушува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК