а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овоштар

мн. овоштари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што одгледува овошни растенија и ги продава нивните плодови.
Употреба: Земјоделство
Примери:
индивидуални овоштари
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК