а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овоштарство

(едн.) овоштарството
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 35244
1. Земјоделска гранка што се занимава со одгледување овошни растенија.
Англиски: orcharding Албански: pemtari
Примери:
И старите Римјани се занимавале со овоштарство.
2. Научна дисциплина која ги проучува cите овошни видови и сорти што се одгледуваат на земјоделски површини.
Англиски: pomiculture Албански: pemtari
Примери:
општо овоштарство
специјално овоштарство