а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овоштарник

мн. овоштарници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12084
Место што е насадено со овошни дрвја.
Англиски: orchard
Употреба: Земјоделство
Примери:
Се шеташе низ овоштарникот.
Од овоштарникот на чичко Тасе направија игралиште.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК