а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овошка

мн. овошки
Вид збор: Именка, женски род
Дрво што раѓа овошни плодови.
Англиски: fruit tree Албански: pemë
Употреба: Ботаника
Примери:
Расцветана овошка.
Диви овошки.
Млади овошки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи