а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овошен

овошни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на овошје, што е од овошје.
Албански: peme, pemësh
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Овошна градина.
Овошен сок.
Овошна салата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи