а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овозможи

овозможат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи да стане возможно, создаде услови, можности за да се изврши нешто.
Англиски: enable Албански: mundësoj
Примери:
Тој ми овозможи услови за работа.
Тие ми овозможија да студирам.
Изведенки
1. овозможува несв.
овозможуваат
2. овозможување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи