а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овоземен

овоземниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16300
Што се однесува на овој свет, на овој живот.
Употреба: Религија
Примери:
овоземен живот, овоземни радости
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК