а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ововременски

ововременска
Вид збор: Придавка
сегашен, современ, модерен
Англиски: contemporary
Употреба: Книжевен збор
Примери:
ововременска заедница
FlexiMac
 менување на македонски глаголи