а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овлажи

овлажат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да стане влажно, навлажни.
Англиски: moisten Албански: lag
Примери:
Дождот го овлажи сеното.
Солзите ми ги овлажија образите.
2. (се овлажи) Стане влажно, прими влага.
Англиски: moisten Албански: laget, njomet
Примери:
Земјата се овлажи од дождот што заврна.
Очите ми се овлажија.
Изведенки
1. овлажува несв.
(се) овлажуваат
2. овлажување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи