а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овдовее

овдовеат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане вдовец или вдовица.
Англиски: become widow
Примери:
Таа овдовеа на млади години.
Изведенки
1. овдовува несв.
овдовуваат
2. овдовување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи