а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овде-онде

Вид збор: Прилог
И овде и таму, на некои места, понекаде.
Англиски: here and there
Примери:
Овде-онде сѐ уште имаше снег.
Овде-онде се забележуваа лозови насади.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи