а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овдешен

овдешни
Вид збор: Придавка
Што е одовде, од ова место.
Англиски: local
Примери:
овдешен човек
овдешно вино
Некој од овдешниве политичари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи