а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ова

Вид збор: Честичка
За да се изрази поврзување и присоединување во текстот што следува.
Примери:
Ова, што ми беше зборот?
Ова, што мислев да кажам?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи