а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ова

мн. овие
Вид збор: Заменка
1. Показна заменка за среден род.
Англиски: this Албански: ky, kjo
Примери:
ова дете
ова јагне
ова место
2. Во посебни изрази со именска употреба.
Албански: këtë, atë
Примери:
Еден вели ова, друг она.
3. просторна определеност
Примери:
Ова е мајка ми.
Ова е мојот идол.
4. временско доопределување
Примери:
Страв ми е да излезам на улица од ова што се случило вчера.
Ова што се случило пред две седмици, навистина е за пофалба.
За срамота е ова што се случило во четвртокот.
5. непримарна, афективна употреба
Примери:
Сето ова тој го направи од љубов.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи