а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овација

мн. овации
Вид збор: Именка, женски род
Воодушевено и долготрајно одобрување, поздравување или иcкажување почит спрема некого, придружено со ракоплескање.
Англиски: ovation
Примери:
Тој беше пречекан со овации.
Нејзиното појавување предизвика овации во салата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи