а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овардалак

(само едн.)
Вид збор: Именка, машки род
широкодушност, дарежливост, услужливост, љубезност
Англиски: generosity Турски: hovardalık
Употреба: Разговорно
Примери:
Неговиот овардалак немаше граници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи