а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овал

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38030
1. Јајчест, елипсовиден лик или форма на нешто.
Англиски: oval Албански: oval
Примери:
овал на лицето
2. овална чинија
Англиски: plate Албански: pjatë ovale
Употреба: Гастрономија